Artikeln publicerades 26 mars 2025

Välkommen på informationsmöte om Senior sport school

Är du 60 år+ och sugen på att testa fysiska aktiviteter i de lokala idrottsföreningarna ihop med andra? Då är Senior sport school något för dig. Den 2 juni och 20 augusti är du välkommen på informationsmöte på Vara bibliotek.

En man knyter skosnörena på en löparsko.

Senior sport school är ett hälsoäventyr där du får prova olika fysiska aktiviteter i kommunens lokala idrottsföreningar men också lyssna på intressanta föreläsningar kring hälsa, hjärtlungräddning och matlagning.

I höst är tanken att starta Senior sport school i Vara . Under tio veckor med start 8 september träffas deltagarna två gånger i veckan och teori varvas med praktik. Att vara med kostar 300 kronor. Vilka idrotter som testas beror på vad som erbjuds i kommunen.

Du som är intresserad av att vara med eller vill veta mer är välkommen på informationsträff den 2 juni klockan 14-14.30 eller den 20 augusti klockan 14-14.30. Informationsträffarna hålls på Vara bibliotek. Alla invånare i kommunen som är 60 år och uppåt är välkomna.

Senior sport school arrangeras av RF Sisu Västragötaland tillsammans med Träffpunkterna i Vara kommun och Västra Götalandsregionen.